Region

Kudowa Zdrój to miasto a zarazem gmina uzdrowiskowa położona w województwie dolnośląskim. Miasto ma wyjątkowy historyczny charakter albowiem niegdyś należało do hrabstwa kłodzkiego. Niezwykłe jest także położenie tego miejsca, albowiem miasto znajduje się na pograniczu Gór Stołowych oraz Pogórza Orlickiego. Mieści się na wysokości do 420 metrów nad poziomem morza tuż nad potokiem Bystra. Takie położenie sprawia, że miasto cechuje się łagodnym klimatem, którym przyjazny jest dla organizmu każdego człowieka.

Obecnie Kudowa Zdrój uchodzi za najważniejsze i jedno z najstarszych uzdrowisk na terenie Europy. Miejscowość ma nie tylko walory lecznicze, ale także piękne położenie, albowiem otoczona jest górami, lasami, powietrze tutaj jest czyste, a także znajdują się źródła wód mineralnych, mające idealne właściwości lecznicze dla ludzi.

Jedną z największych atrakcji miasta jest Park Zdrojowy, który to znajduje się u stóp Góry Parkowej. W parku tym odnaleźć możemy Pijalnię Wód, a zarazem jest to idealne miejsce w którym odpoczniemy, odprężymy się w ciszy i spokoju. Niezwykle ważnym elementem jaki znajduje się w Kudowie ? Zdrój są źródła wody mineralnej. Jest ich osiem i określane są jako szczawy wodorowo węglanowo ? sodowo ? wapniowe, arsenowe, oraz żelaziste. Dziś są powszechnie używane w balneologii a także w kuracji o charakterze uzdrowiskowym. Należy zaznaczyć, że mineralizacja wód leczniczych istniejących w Kudowie Zdroju waha się od 1100 mg/dm do 5500 mg/dm co sprawia, że ich właściwości są silne, znakomicie wpływają na organizm i są cenione w środowisku medycznym. Źródła mieszczące się na tym terenie najczęściej zlokalizowane są na terenie Parku Zdrojowego, który to ma zabytkowy charakter. W parku zobaczyć możemy także unikalną roślinność oraz odprężyć się spacerując po pięknych terenach i szlakach. W mieście znajduje się wielka ilość uzdrowisk w których leczyć możemy szereg schorzeń, związanych z kardiologią, chorobami naczyniowymi, otyłością a także niedokrwistością.

Zabytki i atrakcje miasta

Kudowa Zdrój to miasto posiadające ogromną ilość atrakcji zarówno pod względem przyrodniczym jak i historycznym. Jedną z najbardziej znanych jest zabytkowa altana oraz Wzgórze Kapliczne, znajdujące się u podnóża Góry Parkowej. Koło Parku Zdrojowego z kolei znajduje się piękna neobarokowa Pijalnia Wód Mineralnych a także Sala Koncertowa.

Jeśli znajdziemy się w Pijalni Wód Mineralnych warto zwrócić uwagę na piękne i wręcz niespotykane freski. Wszystkich kuracjuszy i turystów przyciąga także główna alejka spacerowa, albowiem na jej końcu znajduje się staw zdrojowy w obrębie jakiego można karmić kaczki i ryby. Park Zdrojowy wypełniony jest licznymi alejkami, piękną i bardzo różnorodną roślinnością, ale także i ogromną ilością zabytków. Każdy może podziwiać tutaj różne gatunki drzew, krzewów, niespotykane rośliny i kwiaty. Naszą uwagę bez wątpienie zwrócą więc draceny, agawy, rododendrony a także kaktusy.

Kudowa to miejsce malownicze, atrakcyjne jeśli chcemy udać się na wycieczkę pieszą, rowerową, czy też autokarową. Warto odwiedzić między innymi:

  • Kościół świętej Katarzyny z 1679 roku
  • Stary cmentarz przykościelny
  • Kaplicę ewangelicką powstałą w roku 1797
  • Dzwonnicę wiejską
  • Halę spacerową z roku 1906
  • Skansen

Zabytków i atrakcji jest bardzo wiele, a dodatkowo Kudowa Zdrój to także miejsce cechują się rozwiniętą infrastrukturą sportową. Każdy może więc bardzo aktywnie spędzać tutaj czas, oraz uczestniczyć w imprezach i wydarzeniach kulturalnych. Rezydencja Rydz
ul. gen.W. Sikorskiego 12
57-350 Kudowa Zdrój


tel. +48 669 595 666
tel. +48 74 866 11 83
e-mail:biuro@rezydencjarydz.pl

K & J  sp.  z  o.o.
ul.gen. W. Sikorskiego 12
57-350 Kudowa Zdrój
NIP 898 22 00 436